Съжителството в тази деликатна възраст понякога може да бъде истинско предизвикателство и за двете страни
Снимка: Shutterstock
Да се общува нормално с довчера прелестното и нежно русокосо създание, което ви е гледало в очите с разбиране, може да се окаже доста сериозно изпитание в момента, в който същото това дете прекрачи прага на юношеството.
Изведнъж ще се окажете пред тийнейджър с коса във всички цветове на дъгата, който яростно защитава правата на животните, вегетарианците, хомосексуалистите, атеистите и всичко, което е на дневен ред. За сметка на това не прави дори най-малкия опит да се вслуша във вашите думи, дори забелязвате, че му доставя някакво странно удоволствие да спори и да се опълчва на всичко, което дори опитате да споменете.
Спокойно, и този период ще мине, но трябва да го преживеете – заедно и по най-правилния и за двете страни начин.
Снимка: Shutterstock
Установете точни граници
Подрастващите са така устроени, че често искат да завземат възможно най-много ресурси и да окупират чужди територии, да получат различни права и свободи, но и да прехвърлят задълженията и работата си на други. Това очевидно е погрешно и определено не е полезно нито за тях, нито за родителите им.
За да се справите с това, трябва да установите ясно очертани граници и правила, но да го направите заедно, за да постигнете съгласие - тогава няма да има обидени и разочаровани, няма да има недоразумения. Важният въпрос, на който трябва да си отговорете, е: „Какво е удобството и какво е некомфортно в съвместния живот с голямо дете?“
Уважавайте се взаимно
Има различни родители. И ако една майка се отнася с разбиране към детето си, то друга може би обича да контролира и назидава.
Важно е да се опитате да не бъдете от втория тип. Ако взаимно се научите на уважение още от ранна възраст, през юношеството ще срещате много по-малко трудности в общуването.
Подрастващото дете се различава от малкото по това, че може да отговаря за думите и делата си. А за да има мир в семейството, са отговорни и родителите, и децата.
Шегувайте се и се смейте
Тийнейджърите наистина ценят чувството за хумор. Много напрегнати ситуации могат да се разрешат с помощта на хубава шега, просто бъдете себе си и избягвайте излишна важност и патос – тогава детето ви ще ви има повече доверие.
Избягвайте да манипулирате
Децата винаги гледат от родителите си и възприемат техните начини на общуване и взаимозействие с околните. Забравете за онези изречения, с които демострирате съжалението си или огорчението си от детето.
Постепенно детето ще си възприеме като добър урок и ще започне да ви манипулира по същия начин. А не искате това нали? Тогава не го правете.
Ако в семейството е прието за нормално да има мощни скандали и бойкот на останалите, най-добре е веднага да се избавите от подобен стил на поведение.
Снимка: Shutterstock
Удоволствие от общуването
Няма да има мир вкъщи, докато родителите не се интересуват от децата си, а всички разговори се ограничават до спорове и въпроси за оценките в училище.
Взаимното разбиране се случва, когато детето започне да възприема родителите си като по-възрастни приятели, с които може да ходи на кино, да обсъжда книги, да си разказват истории или просто да си говорят, без да филтрират всяка изречена дума.
Мислете за бъдещето
Много често домашните конфликти се разпалват, защото родители и деца гледат на бъдещето по различен начин. Затова всичко, което има да се случва занапред, е добре да се обсъжда заедно, но помнете: за тийнейджъра е важна увереността, че той няма да пропадне, ще се нагоди към действителността и ще се занимава с нещо интересно и полезно. Дайте му да разбере на каква помощ и подкрепа може да разчита по пътя си напред.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари